Supermarine Stranraer lepas landas

Supermarine Stranraer lepas landas


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Supermarine Stranraer lepas landas

Pemandangan kapal terbang Supermarine Stranraer lepas landas untuk patroli di awal Perang Dunia Kedua.


Supermarine Stranraer lepas landas - Sejarah

Petugas Terbang Arthur Frederick Barber terbunuh
Petugas Terbang Frederick Ernest Royston King (berusia 26) tewas
LAC Donald Fulcher (umur 22) tewas
AC1 David George Poeten Ash (umur 21) tewas
AC1 Walter Joseph Jeckells (umur 19) tewas
AC2 Leslie Samuel Freshwater (umur 22) tewas

Menurut pengumuman resmi Kementerian Udara di majalah 'Flight' (31 Agustus 1939 halaman 205 - lihat tautan #4):

KECELAKAAN TERBANG
Sehubungan dengan hilangnya pesawat Skuadron No.209 pada 19 Agustus, Kementerian Udara mengumumkan dengan penyesalan bahwa, karena pencarian ekstensif gagal menemukan pesawat dan penumpangnya, sekarang harus diterima bahwa personel berikut kehilangan nyawa mereka. pada tanggal tersebut:- F/O (Acting Flt Lt) Frederick Ernest Royston King F/O Arthur Frederick Barber L./AC Donald Fulcher A/C.1 David George Poeten Ash A/C.1 Walter Joseph Jeckells A/C. 2 Leslie Samuel Air Tawar.

F/O (Acting Flt. Lt.) King dan F/O Barber adalah pilot pertama dan kedua dari pesawat dan LA/C Fulcher, A/C.1 Ash, A/C.1 Jeckells dan A/C.2 Freshwater adalah anggota kru lainnya."

K7297 akhirnya terkena biaya 26/1/40


Supermarine Stranraer

Postingan ini belum diterjemahkan ke dalam bahasa Inggris. Silakan gunakan tombol TRANSLATE di atas untuk melihat terjemahan mesin dari posting ini.

Supermarine Stranraer
Supermarine typ 230 Stranraer představuje poslední dvojplošný létající lun ve službách Royal Air Force. Byl vyvrcholením vývoje série létacích lunů Southampton a Scapa. Byl jedním z posledních dvojplošných létacích lunů na světě. Lihat versi baru R. J. Mitchella oleh vytvořen firmou "Pekerjaan Penerbangan Supermarine". Navržený byl podle stejné specifikace (Spesifikasi Kementerian Udara R.24/31) jako konkurenční Saro London. Supermarine Stranraer přežil ve službě o něco déle než jeho konkurent a byl obecně upřednostňovaný těmi posádkami, které měly možnost porovnat oba dva typy.

Saya jeho označování prošlo složitým vývojem. Pvodně olehl označován jako Southampton Mk V. Prototyp, původně známý jako Singapore V, olehl poháněný hvězdicovými motory Bristol Pegasus IIIM s výkonem 820 hp, pohánějícími dvoulist estičlenná posádka se skládala z pilota, navigátora, radisty a tří střeců. Mla k dispozici odpočinkový prostor s lehátky a kuchyňku s výbavou pro vaření.

Stranraer uskutečnil první let 27. Servence 1934, pilotem oleh "Mutt" Summers, vedoucí zkušebního programu. Ji po prvním letu byl prototyp s imatrikulací K3973 přejmenován podle města v Jižním Skotsku, známého přístavu trajektů spojujících Skotsko se Severním Irskem, na Stranraer. V íjnu a listopadu 1935 podstoupil u 210. Sq. srovnávací testy s typem London. Bhem nich bylo zjištěno, e je poněkud podmotorován.

Pvodní objednávka byla podepsána v srpnu 1935 a zněla na sedmnáct letadel ( kódové označení K7287 až K7303). Sériová produkce začala od r. 1936. Výroba se probíhala v závodech Supermarine v Southamptonu. Celkový počet vyrobených kusů je udáván poněkud nejasně. Ruský pramen www.airwar.ru udává, e celkem byly vyrobeny 63 kusy (z nich 23 v Anglii a 40 v Kanadě), ostatní zdroje udávají počet v Anglii vyrobených strojů 17. Nejasnost pramení zřejmě z faktu, e v květnu 1936 byla zadána zakázka na dalších 6 strojů (kódové označení K9676 až K9681), která byla pravdánpodobně pozdáněn pozdána

Vedzhledem k poznatkům ze srovnávacích testů prototypu byly ze sériové výroby, běžící u Supermarine od prosince 1936, již dodávány stroje, opatřené dvojicí hvkí hvzdikových motor Ketik byl 16. dubna 1937 uznán za operační. Letadla z anglické produkce se využívala jenom v metropoli. Na počátku 2. sv. války byly jimi vybaveny 2 jednotky. První byla 228. Sq. v Dok Pembroke, k níž první vyrobený stoj dorazil v dubnu r. 1937 a poslední vyrobený kus 3. dubna 1939. V prosinci 1938 přišly Stranraery i k 209. Sq. ve Felixstowe a později se přesunuly melakukan Invergordonu a Obanu. V září 1939 v období "války v sedě" zahájily Stranraery pravidelné hlídkování nad Severním mořem, včetně pobřeží Norska. Byly používány pro dálkový průzkum a boj proti ponorkám, a to až do své náhrady osudem pronásledovaným ketik Lerwick následujícího roku.

persegi C. 240 pak byla jedinou jednotkou Komando Pesisir, která take provozovala Stranraery. Letala v ervnu r. 1940 z Pembroke Dock a využívala Stranraery k hlídkové službě nad Westren Approaches. I její Stranraery byly posléze v březnu 1941 nahrazeny, tentokrát typem Catalina. Po stažení z operační služby sloužily dále k výcvikovým elům až do íjna 1942

Stranraer byl stavěn ve větších počtech a měl delší ivotnost mimo Spojené království než v samotném metropolním RAF. Mezi roky 1939 a 1941 oleh Canadian Vickers postaveno v licenci celkem 40 strojů. Kanadské stroje oleh identické s britskými, pouze přistávací reflektor oleh umístěn na levém spodním křídle. Prvních 17 strojů mělo ještě motory Pegasus X, ostatních 23 motory Pegasus XXII o výkonu 1 010 hp. V listopadu 1936 oleh objednány první 3 kusy. První kanadský Stranraer (RCAF 907) vzlétl 21. listopadu 1936 pilotem Herbertem Hollick-Kenyonem. Lakukan lebih banyak dengan lambat Stranraery RCAF pro pobřežní průzkumné a protiponorkové lohy a jako ozbrojený doprovod lodních konvojů. Jejich nejslavnější akcí byl v ervnu 1939 doprovod linkové lodi Queen Mary, na jejíž palubě připlul na návštěvu Kanady královský pár Jiří VI. seorang kralovna Elizabeth. Dobu produkce prodlužovaly především masalah nedostatkem materiálu. Produkce v Montrealu u Canadian Vickers byla ukončena v prosinci r. 1941. Na začátku války jich v RCAF sloužilo ještě osm. Stroje se osvědčily, ale začínal být pociťován jejich omezený dolet, v této fázi války již nevyhovující. Od íjna 1941 oleh používány jenom v Tichém oceáně. Nakonec byly během r. 1943 konečnou platností vyřazeny a nahrazeny stroji Konsolidasi Canso (Catalina). Stroje byly - stejně jako v metropoli - využívány pro druholiniové lohy. S konečnou platností oleh vyřazeny ze služby až v noru 1945. Poslední letadlo RCAF odepsaly v lednu 1946. V civilní letectvím tam Stranraery létaly až do r. 1963.

Stranraer oleh někdy posádkami přezdíván "pískající kadibudka" ("rumah sial yang bersiul"). Tato přezdívka vznikla tím, e toaleta se otevírala přímo ven do volného prostoru, a když byl její kryt zvednutý, průvan způsobil, e toaleta začala hvízdat.

Informasi lebih lanjut Královského kanadského letectva bylo 20 Stranraerů prodáno společnosti Siple Aviation Ltd., 13 z nich získalo civilní registraci (německá wiki uvádí počet až 14 kus, kter kter). 2 stroje - Stranraery CF-BXO a CF-BYX (ex-RCAF 920 a 915) dostaly motory Wright GR-1820-G202GA Cyclone o výkonu 1 000 hp a neoficielní přezdívku "Super Streamer". Společnost Queen Charlotte Airlines používala Stranraery dan do r. 1950 a stroje létaly od Vancouveru dan po ticomoské pobřeží Britské Kolumbie.

Lakukan současnosti dochovaný Stranraer (CF-BXO - jeden ze zmíněných Super Streamerů) nyní vlastní RAF muzeum v Hendonu. Po rekonstrukci v Abbotsfordu v Britské Kolumbii nese barvy svého největšího uživatele, tedy RCAF.

Supermarine typ 230 Stranraer - dvoumotorový dvojplošný celokovový hydroplán s dvojitými směrovkami. Motory byly umístěny na horní ásti křídla. Počítalo se s přepravou neskladných nákladů (leteckých motorů, torpéd) na vrchní ásti trupu letadla.

Konstrukce byla převážně duralová, s kostrou trupu pokrytou duralovým plechem a křídly potaženými tkaninou a impregnovanými lakem. Nkteré ásti dostaly potah nerezovým plechem.

V přídi bylo umístěno střeliště s jedním kulometem Lewis, montovaným na otočném kruhu, ve hřbetní ásti a zádi pak další střeliště s kulometem Lewis. Motory Pegasus X byly v posledních kanadských strojích nahrazeny ketik Pegasus XXII. Výzbroj tvořily 3 kulomety ráže (0,303 in)7,69 mm, berat 450 kg.


Potongan pertama, masuk lebih dalam. Kita berangkat!

Tidak masalah sobat, Anda memiliki saya di "Ah, sebuah pesawat yang saya cintai. "
Milik saya juga, saya hanya akan memposting hari kerja sebelum saya tidur setiap hari, Grup ini hebat tetapi dapat menghabiskan waktu Anda dengan gangguan.

Saya telah memulai, pada Bonnie Stranny ini,
Milik saya untuk diperintahkan dengan tranny plastik,
Garis datum, ditarik lurus dan benar,
Saya mendapatkan semua barang saya, dan lem saya,

Potongan pertama, dibuat lebih dalam,
Hati-hati Al! Anda mungkin kehilangan sirip!
Kerajinan air ini, saya bangun di waktu luang saya,
Kemudian menerbangkannya, memberikan begitu banyak kesenangan.

Model skala pesawat dari masa lalu,
Untuk menangkap kembali hal-hal yang tidak bertahan lama,
Sebuah pengingat kecil, hari-hari berlalu,
Hal-hal, kita tidak melihat, dengan mata kepala kita sendiri.

Maju dan naik seperti yang mereka katakan "Per Ardua ad Astra" Dengan bekerja ke bintang, atau dalam hal ini ke pantai. lebih banyak nanti sorak-sorai teman-teman.
salam kenal, Al


Supermarine Stranraer lepas landas - Sejarah

Kanguru Blackburn

Sejumlah kecil Kanguru melihat layanan menjelang akhir WW1. Mereka menenggelamkan satu U-boat dan merusak empat lainnya. Setelah perang, beberapa dikonversi untuk penggunaan sipil.

Kit ini adalah salah satu produksi Contrail yang lebih baru dan lebih baik yang menyertakan bagian logam putih. Versi dengan pelampung juga tersedia sebagai kit terpisah.

Komersial Vickers Vimy

Komersial Vimy dapat diklaim sebagai pesawat komersial pertama di dunia.

Kit ini terdiri dari badan pesawat dan mesin yang divakum dari mana seseorang dapat membangun Komersial Vimy atau Vernon. Bagian lain harus datang dari FROG Vimy atau versi Maquette. Versi Maquette menyertakan stiker Instone Airlines.

SARO London

London memasuki layanan RAF pada tahun 1936. Beberapa masih terbang di tahun-tahun awal perang. Itu adalah salah satu kapal terbang terakhir di era biplan.

Kit ini relatif kasar tetapi tidak ada yang tersedia. Itu sepadan dengan usaha untuk membangun.

Supermarine Stranraer


Stranraer adalah salah satu kit awal Contrail, dan itu terlihat. Itu adalah satu-satunya model dari tipe yang tersedia dalam 1/72, atau skala apa pun, sampai Matchbox menghasilkan kit yang sangat baik. Kit Contrai sering dapat dibeli dengan harga yang cukup murah.

Iris Blackburn


Pesawat ini berasal dari pertengahan 1920-an. Hanya lima yang dibangun, tetapi bertugas dengan skuadron RAF hingga 1934.

Kit ini cukup mendasar dengan cetakan seperti karung berat di sayap untuk mewakili kain. Namun, cukup mudah untuk membangun seperti biasa, hanya penyangga yang menyebabkan kesulitan. Stiker harus bersumber dari tempat lain.

Blackburn Perth


Perth adalah pengembangan dari Iris dan memang, berbagi banyak bagiannya. Dek penerbangan tertutup. Itu adalah kapal terbang terbesar yang pernah bertugas dengan RAF, meskipun hanya empat yang mulai beroperasi.

Kit ini mirip dengan Iris dalam banyak hal.

Supermarine Scapa

Hanya 15 Scapas yang dibangun. Prototipe dirancang oleh R.J. Mitchell dan pertama kali diterbangkan pada tahun 1932 oleh 'Mutt' Summers (uji coba Spitfire). Ini melayani antara tahun 1935 dan 1939.

Meski jauh lebih kecil dari kapal terbang bermesin tiga, namun bisa dibuat menjadi model yang menarik.

Supermarine Southampton

Southampton dikembangkan dari kapal terbang sipil bernama Swan. Itu adalah salah satu desain R.J.Mitchell. Ini memasuki layanan RAF pada tahun 1925. Sebanyak 85 dibangun.

Kit ini sama mendasarnya dengan yang lain, yang ini bahkan kurang detail tulang rusuk. Itu harus diterapkan menggunakan sariawan yang diregangkan. Skala juga dapat dicurigai karena tidak cukup untuk 1/72. Sebuah artikel oleh Hugh Markham di Scale Models Magazine September 1975 menunjukkan cara membuatnya.

Rangoon Pendek

Kalkuta Pendek

Model ini menggunakan badan pesawat 'cadangan', pod mesin dan bagian tengah sayap atas dari kit Contrail. Semua bagian lainnya dibuat dari awal.

Komposit Mayo Pendek

Pesawat kombinasi ini pertama kali terbang pada tahun 1937. Maia menyediakan pesawat peluncuran untuk pesawat penumpang Mercury. Penyeberangan pertama Atlantik oleh Merkurius adalah pada tahun 1938.

Merkuri yang dibangun dari awal, terutama dari kayu balsa.

Halaman Pegangan HP42

Empat foto di bawah ini menunjukkan model yang dibangun oleh penulis web.

Ini adalah berbagai desain yang sangat sukses yang pertama kali terbang pada tahun 1917 dan masih beroperasi pada tahun 1940. Ada banyak varian tipe dari IIIA hingga IIIF.

Kit ini menyediakan opsi dan suku cadang yang cukup untuk membuat tiga model lengkap, baik dengan pelampung dan roda serta perbedaan lainnya. Ini adalah pesawat yang benar-benar diabaikan oleh semua pembuat kit injeksi utama.

Boulton Paul Overstrand

Overstand adalah yang terakhir dari pembom menengah bi-pesawat. Ini mulai beroperasi pada tahun 1936. Ini adalah yang pertama memiliki menara yang dioperasikan dengan tenaga.

Sidestand, versi sebelumnya, juga dapat dibuat dari kit. Sebuah versi juga diproduksi oleh Esoteric yang menyertakan bagian logam putih.

Baffin Blackburn

Baffin dikembangkan dari Ripon sebelumnya, perbedaan utama adalah mesin radial Pegasus. Ini berfungsi sebagai pembom torpedo antara tahun 1934 dan 1936.

Kit ini memiliki bagian yang cukup untuk membuat Ripon dan Baffin dan siapa yang bisa menolak membangun keduanya?

Blackburn Ripon

Ripon bertugas dengan FAA antara tahun 1930 dan 1935 ketika digantikan oleh Baffin. Beberapa Ripon diubah dengan memberi mereka mesin radial Pegasus.

Kit ini memungkinkan Ripon dan Baffin dibuat. Tidak ada yang baru dalam 'beli satu, gratis satu'.

Hawker Horsley

Horsley melayani antara tahun 1926 dan 1935. Itu adalah pesawat Hawker kayu terakhir. Dantorp adalah versi angkatan laut untuk angkatan laut Denmark dengan pelampung dan mesin radial.

Kit ini cukup kasar dengan garis menjorok untuk menunjukkan rusuk sayap. Sariawan yang membentang perlu ditambahkan untuk membuatnya sedikit berdiri. Ada beberapa bagian cetakan injeksi hitam yang kasar tetapi hampir dapat digunakan.

Blackburn Blackburn

Blackburn menggunakan sayap dari Dart tetapi dengan badan pesawat yang didesain ulang. Ini memasuki layanan FAA pada tahun 1923. Ini mungkin salah satu pesawat paling jelek yang pernah lepas landas dari kapal induk, melawan beberapa persaingan ketat untuk gelar itu.

Iga sayap harus ditambahkan dari sariawan yang diregangkan atau metode lain apa pun yang Anda suka. Ada beberapa potongan injeksi plastik hitam yang hampir tidak mungkin digunakan.

Vickers Vildebeest

Vildebeest pertama kali terbang pada tahun 1928. Ia bertugas di Timur Tengah selama tahun 1930-an. Itu tetap dalam pelayanan, bahkan terbang melawan pasukan Jepang pada tahun 1942. Sebuah versi dengan mesin inline dibangun di Spanyol oleh CASA.

Kit ini menyediakan suku cadang untuk membuat Vildebeest atau Vickers Vincent.

Vickers Vincent

Vincent dikembangkan dari Vildebeest pada tahun 1931. Ia membawa tangki bahan bakar di bawah perut tetapi sebaliknya, tampak sama dengan Vildebeest. Model menunjukkan pesawat di tanda Selandia Baru.

Vincent dapat dibuat sebagai opsi dalam kit Vildebeest/Vincent.

Garu Halaman Handley

Harrow pertama kali terbang pada tahun 1936. Dengan cepat memasuki layanan RAF sebagai pembom berat. Itu digantikan sebagai pembom pada tahun 1939 tetapi dibawa ke WW2 dalam peran lain.

Kit ini cukup mudah dibuat tanpa komplikasi penyangga selain dari penyangga undercarriage.

Halaman Handley Heyford

Heyford adalah pembom berat bi-pesawat terakhir. Ini melayani antara tahun 1933 dan 1937.

Kit ini cukup mendasar dan tentu saja, kit injeksi Matchbox/Revell kemudian diproduksi di mana kit Contrail tidak bersaing untuk detail dan akurasi.

Douglas B-7/ O-35

Ini adalah monoplane pembom pertama yang melayani USAAC. Itu lebih cepat daripada beberapa pesawat tempur pada masanya.

Kit ini adalah produk Contrail standar yang membutuhkan sedikit usaha agar terlihat layak.

SARO Lerwick

Blackburn Botha

Botha memasuki layanan pada tahun 1939 tetapi tidak seefektif Beaufort sehingga ditarik dari layanan garis depan. Itu digunakan untuk tugas konvoi dan patroli anti-kapal selam.

Versi kit yang lebih baru termasuk beberapa bagian logam. Tidak ada detail permukaan jadi ini harus ditulis.

Armstrong Whitworth Albemarle

Albemarle dirancang sebagai pesawat pengebom, tetapi terutama digunakan sebagai angkutan umum dan kapal penarik glider. Model menunjukkannya dengan tanda D-Day. Itu juga digunakan untuk serangan Operation Market Garden.

Kit ini adalah Contrail standar karena kurangnya detail. Area kaca sangat sulit untuk diperbaiki.

General Aircraft Hamilcar

WACO C.G. 13a

Glider yang lebih besar dari C.G. 4, itu digunakan secara operasional di teater perang Pasifik, tetapi tidak di Eropa.

Pemantau Miles

Dirancang sebagai kapal tunda target menjelang akhir WW2, hanya 10 yang pernah dibangun.

Bristol Buckingham (kit juga dikeluarkan oleh Sanger)

Buckingham dirancang sebagai pembom menengah, tetapi tidak berhasil dalam peran itu atau bahkan, dalam peran apa pun. Beberapa digunakan sebagai pesawat kurir berkecepatan tinggi.

Kit (dari Sanger) dilengkapi dengan beberapa bagian logam cor. Cetakan Contrail, seperti biasa, cukup kasar dan perlu beberapa pekerjaan untuk merapikannya.

Westland Welkin

Welkin dimaksudkan sebagai pencegat ketinggian tinggi. Hanya 77 yang dibangun. Pada saat dibangun, tidak ada yang bisa dicegat.

Kit ini sama mendasarnya dengan vacform. Tidak ada bagian logam atau injeksi dan detail permukaan tidak ada.

Pedang Supermarine

Scimitar adalah pesawat RN garis depan antara tahun 1958 dan 1969. Lebih dari setengahnya hancur dalam kecelakaan.

Kit ini cukup mudah dibuat, asalkan bagian-bagiannya dibersihkan dan digores.

Sejarah naas TSR2 sudah terkenal. Contoh jenisnya bisa dilihat di museum pesawat Cosfrod.

Kit adalah satu-satunya yang tersedia dari jenis selama bertahun-tahun sehingga bisa memerintahkan harga tinggi. Kemudian Airfix memproduksi kit injeksi mereka dengan harga yang wajar. Akibatnya, seperti yang sering terjadi, kit vacform yang tidak dibuat tiba-tiba kehilangan nilainya.

AVRO Lincoln

Lincoln adalah pembom berat bermesin piston RAF terakhir. Perkembangannya dari Lancaster terlihat jelas.

Kit Contrail menyediakan semua bagian dasar yang besar yang dibutuhkan seseorang. Sisanya harus dibuat dari awal atau suku cadang diambil dari suku cadang. Namun selain mengonversi Lancaster menggunakan suku cadang aftermarket atau bangunan awal, tidak ada pilihan lain.

Vickers Valiant

Valiant adalah yang pertama dari tiga V-bomber. Itu keluar dari layanan pada tahun 1965.

Kit ini memiliki garis panel yang cukup dalam yang mengurangi penampilannya. Kit memang menyediakan suku cadang injeksi untuk undercarriage. Kit Contrail telah mengalami nasib yang sama seperti TSR2 karena dapat memerintahkan harga tinggi sampai Airfix menghasilkan kit injeksi terbaik.

Latecoere 631

Ini adalah salah satu kit Contrail yang paling banyak dicari tetapi berhati-hatilah - ini besar! Skema warna dirancang untuk pesawat tetapi tidak pernah digunakan.


Supermarine Stranraer lepas landas - Sejarah

Vickers Kanada (Supermarine) Stranraer

Data Saat Ini hingga 7 Mei 2021.

(Foto DND, PL-1176, melalui Mike Kaehler)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (No. Seri 913), CV190, berkode QN-B, Skuadron No. 5 (Pengintai Bomber), Stasiun RCAF Dartmouth, Nova Scotia, antara tahun 1938 dan 1941. Perhatikan baris di bawah kode QN-B menunjukkan ini adalah pesawat dari Unit Pendirian Pertahanan Rumah Kanada. Itu membawa bom di bawah sayap. 913 terbang dengan No. 4 (BR) Squadron, RCAF Station Jericho Beach, British Columbia, pada pertengahan 1940. Kemudian diterbangkan oleh No. 120 (BR) Squadron di RCAF Station Coal Harbor, British Columbia, dari tahun 1941 hingga 1943. Untuk catatan sipil sebagai CF-BYF, didaftarkan pada 6 April 1945 ke WC Stip Montreal. Diekspor ke Aero Transport Corporation of Tampa, Florida pada September 1945, menjadi NR45327. Kemudian terdaftar di Karibia sebagai VP-JAK.

The Vickers Kanada ( Supermarine 304) Stranraer adalah kapal terbang tahun 1930-an yang mulai beroperasi pada tahun 1937. Banyak yang beroperasi pada pecahnya Perang Dunia Kedua, melakukan patroli pengawalan anti-kapal selam dan konvoi. Selain pesawat buatan Inggris, perusahaan Vickers Kanada di Montreal, Quebec, membangun 40 Stranraers di bawah lisensi untuk RCAF. Stranraer RCAF bertugas dalam kapasitas anti-kapal selam dan pertahanan pesisir di pantai Atlantik dan Pasifik Kanada, dan tetap beroperasi sampai tahun 1946. Setelah penarikan mereka dari dinas militer, banyak Stranraer Kanada dijual ke maskapai regional yang masih muda dan mereka melayani penumpang komersial dan operasi kapal barang hingga tahun 1950-an.

Vickers Stranraer Kanada (40), (Nomor Seri 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956 dan 957).

Stranraer diterbangkan oleh Skuadron Operasional RCAF dari Home War Establishment (HWE) oleh unit-unit berikut yang berbasis di Kanada.

Skuadron 5 RCAF (38 Nov – 41 Sep)

Skuadron 117 RCAF (41 Sep – 41 Okt)

Komando Udara Barat No. 4 Skuadron RCAF (39 Juli – 43 Sep)

Skuadron 6 RCAF (41 November – 43 Mei)

Skuadron 7 RCAF (43 Februari – 44 Maret)

Skuadron 9 RCAF (41 Des – 43 Apr)

Skuadron Latihan Operasional (OT) No. 13 RCAF (41 Okt – 42 Nov)

Skuadron 120 RCAF (41 November – 43 Oktober)

(Foto RCAF melalui Mike Kaehler)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron No. 9 (Pengintai Bomber), datang ke dermaga setelah penerbangan patroli di Bella Bella, jalur yang membentang antara Pulau Campbell dan Pulau Denny di Pantai Barat Kanada, ca Des 1941-Apr 1943. Perhatikan dua muatan kedalaman di bawah sayap kanan, dan jangkar drogue/laut yang tergantung dari palka tengah tepat di belakang muatan kedalaman. 937 juga terbang dengan Skuadron No. 117 (Bomber Reconnaissance), RCAF Station Sydney, dan RCAF Station Dartmouth Nova Scotia sebelum bergabung dengan Skuadron No. 9 (BR) di Bella Bella, British Columbia, dan kemudian Jericho Beach, British Columbia dari Agustus 1941 hingga Maret 1944. Kekuatannya padam pada 8 Maret 1944.

(Foto Perpustakaan dan Arsip Kanada, AYG-222)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 948), Skuadron No. 6 (BR), di pangkalannya di Alliford Bay, British Columbia. 948 diterbangkan oleh Skuadron No. 6 (Pengintai Bomber), dari Stasiun RCAF Alliford Bay dari tahun 1941 hingga 1943. Kapal ini mengalami kerusakan Kategori C di Patricia Bay, British Columbia pada tanggal 28 April 1942. Mematikan kekuatannya pada tanggal 29 November 1944, pada tanggal 5 Januari 1945 itu masuk ke catatan sipil sebagai CF-BYB, terdaftar di WC Stip Montreal. Itu kemudian diekspor ke Aero Transport Corporation of Tampa, Florida, Reg. Nomor NR45326.

04 Mar 1936. Skuadron No. 6 (Torpedo Bomber) disahkan di Trenton, Ontario. Itu dimobilisasi pada 10 Sep 1939. Pada 31 Okt 1939 itu ditunjuk ulang No 6 (Pengintaian Bomber) Skuadron di Jericho Beach, British Columbia. Skuadron tersebut dibubarkan di Coal Harbour, British Columbia pada 7 Agustus 1945. Skuadron tersebut menerbangkan Vickers Vedette Kanada, Blackburn Shark Mk. II dan II, Supermarine Stranraer, Konsolidasi Canso A, Konsolidasi Catalina Mk. IB dan Mk. IIIA dan Noorduyn Norseman.

(CFJIC, DND Foto PL-9596 via Don Smith)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron 9 (Pengintai Bomber), cat incamoflage, diperlihatkan di sini pada penerbangan patroli, mungkin di atas Bella Bella, jalur yang membentang antara Pulau Campbell dan Pulau Denny di Pantai Barat Kanada, ca Des 1941-Apr 1943. Seorang penembak berjaga di posisi senapan mesin belakang. 937 terbang dengan Skuadron No. 117 (Bomber Reconnaissance), Stasiun RCAF Sydney dan Dartmouth, Nova Scotia, dan Stasiun RCAF Bella Bella dan Pantai Jericho, British Columbia dari 14 Agustus 1941 hingga 8 Maret 1944, ketika pesawat itu kehilangan kekuatan.

(CFJIC, DND Foto PL-9595 via Don Smith)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron 9 (Pengintai Bomber), dalam penerbangan patroli, mungkin di atas Bella Bella, jalur yang membentang antara Pulau Campbell dan Pulau Denny di Pantai Barat Kanada, ca Des 1941-Apr 1943.

(Foto RCAF)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron 9 (Pengintai Bomber), dalam penerbangan patroli, mungkin di atas Bella Bella, jalur yang membentang antara Pulau Campbell dan Pulau Denny di Pantai Barat Kanada, ca Des 1941-Apr 1943. Penembak sedang menjaga posisi hidung dan senapan mesin belakang. Stranraer membawa muatan kedalaman di bawah sayap, pada patroli pantai rutin

(CFJIC, DND Foto PL 9594 melalui Don Smith)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron 9 (Pengintaian Bomber), Stasiun RCAF Bella Bella, British Columbia, sekitar Des 1941-Apr 1943.

(Foto RCAF)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 937), Skuadron 9 (Pengintaian Bomber), British Columbia, sekitar Des 1941-Apr 1943 .

(CFJIC, DND Foto PL-9608 via Don Smith)

Vickers Stranraer Kanada, awak pesawat RCAF memasak makan siang.

(CFJIC, DND Foto PL-9609 via Don Smith)

Vickers Stranraer Kanada, awak pesawat RCAF sedang makan siang.

(Foto Museum Penerbangan British Columbia)

Canadian Vickers Stranraer (No. Seri 932), 1941. 932 diambil alih kekuatannya pada 10 Juli 1941. Pesawat itu jatuh dalam penerbangan pelatihan pada 2 November 1941 dan dihancurkan oleh api. Kekuatannya padam pada 7 Februari 1942.

(Foto RCAF melalui Mike Kaehler)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF, sedang mengisi bahan bakar di malam hari.

(Foto Bill Larkins)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 952), di San Francisco Coast Guard Air Station, California, 23 Nov 1941.

(Foto RCAF)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 913), CV190, kode QN-B, Skuadron No. 5 (Pengintaian Bomber), Stasiun RCAF Dartmouth, Nova Scotia, antara tahun 1938 dan 1941. 913 awak pesawat bertugas di Komando Udara Timur, terbang pada patroli anti-kapal selam saat beroperasi di Dartmouth dan Sydney, Nova Scotia dan Gaspé, Quebec. Stranraer (No. Seri 913), berkode QN-B, diambil alih 8 Sep 1939, dan terbang pada patroli pertamanya pada 17 Sep 1939. Skuadron No. 5 (Pengintaian Bomber) menahan tujuh Stranraer, (Nomor Seri 907, 908, 909, 910, 911, 913, dan 914).

Stranraer membawa beban maksimum 1.000 pon bom, dan di atas kertas memiliki jangkauan 1.080 mil, kosong. Dalam operasi yang sebenarnya, persenjataan, peralatan, dan berat awak pesawat secara signifikan mengurangi kinerja Stranraer hingga 540 mil, sementara kondisi cuaca pantai timur Kanada juga sangat mengurangi hari-hari kapal terbang tahun 1934 ini dapat mengudara. Seperti yang tercatat pada instruksi patroli anti-kapal selam, kapal terbang Stranraer menemani semua konvoi kapal Halifax yang berangkat dan tiba, dengan waktu terbang yang aman selama lima setengah jam, untuk setiap patroli fajar hingga senja. Daya tahan aman maksimum Stranraer dengan 1.000 pon bom adalah 6 jam, pada kecepatan jelajah 90 mph.

(Foto RCAF)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 914), berkode QN-O, Skuadron No. 5 (Pengintai Bomber), Komando Udara Timur, dari Stasiun RCAF Dartmouth, Nova Scotia, dari tahun 1938 hingga 1941. 914 kemudian naik ke No. 4 (Pengintaian Bomber) Skuadron di Ucluelet, British Columbia pada tahun 1942. Untuk daftar sipil sebagai CF-BYH, terdaftar di WC Stiple Montreal pada 17 Juli 1945. Diekspor ke Aero Transport Corporation of Tampa Florida pada September 1945, menjadi NR45389, kemudian VP-JAJ.

Kapal terbang Stranraer ini diterbangkan dari stasiun RCAF Dartmouth dengan Skuadron No. 5 (GR) (kode huruf QN) dari Nov 1938 hingga Sep 1941. Selama kunjungan Raja George VI dan Ratu Elizabeth ke Kanada dari Mei hingga Juni 1939, No. 5 Skuadron Stranraer dari Stasiun RCAF Dartmouth mengawal kapal laut Permaisuri Inggris pada keberangkatannya dari pelabuhan Halifax dengan Raja dan Ratu di kapal. Misi operasional pertama Perang Dunia Kedua diterbangkan dari Dartmouth pada 10 Sep 1939, ketika Stranraer (No. Seri 908) ditugaskan untuk melakukan pencarian kapal musuh dari pendekatan Halifax. Dalam bulan-bulan berikutnya No. 5 Skuadron Stranraers biasanya akan lepas landas dari Dartmouth pada pukul 05.30, memberikan perlindungan anti-kapal selam kepada konvoi keluar dari Halifax, kemudian mendarat di perairan di Pulau Sable pada siang hari untuk mengisi bahan bakar. Menjelang sore Stranraer akan lepas landas dari Pulau Sable, bergabung kembali dengan konvoi atau melakukan operasi anti-kapal selam independen, akhirnya mendarat kembali di Stasiun RCAF Dartmouth sekitar tengah malam.

(Foto RCAF)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 914), berkode QN-O, Skuadron No. 5 (Pengintaian Bomber), Komando Udara Timur, beroperasi dari Stasiun RCAF Dartmouth , Nova Scotia.

(CFJIC, DND Foto PL-105 via Don Smith)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 914), berkode QN-O, Skuadron No. 5 (GR), Komando Udara Timur, Stasiun RCAF Dartmouth, Nova Scotia.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3584227)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF, April 1949.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3203454)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 912), ditampilkan di sini di Sungai Ottawa pada 13 Juli 1939. Kemudian berpangkalan di Stasiun RCAF Pantai Jericho, British Columbia, dengan Skuadron No. 4 (Pengintaian Bomber), mulai 16 Juli 1939 912 adalah Stranraer pertama di unit ini. Kemudian terbang dengan Skuador No. 120 (Pengintaian Bomber) di Coal Harbor, British Columbia pada tahun 1942.

(Foto Arsip Kota Vancouver, AM336-S3-2-: CVA 677-380)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 912), Stasiun RCAF Pantai Jericho, British Columbia.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3581388)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (Nomor Seri 912), Stasiun RCAF Pantai Jericho, British Columbia, 13 Juli 1939.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3584228)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (No. Seri 954), kode BD-H, dalam penerbangan, 7 Apr 1949. Pesawat ini diterbangkan oleh Skuadron No. 166 dari Sep 1943 sampai Feb 1944.

(Foto Museum Angkatan Udara Comox melalui WO CD Cunningham)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Serial No. 935), kode XE-C, No. 6 (Bomber Reconnaissance) Squadron, di Stasiun RCAF Alliford Bay, British Columbia, pada tahun 1941. Kode unit XE-C digarisbawahi menunjukkan sebuah rumah skuadron berbasis. Tragisnya pada 14 Februari 1943, saat dalam penerbangan pelatihan, Stranraer ini jatuh di Skidegate Channel antara Maude dan Kepulauan Lina. P/O DS MacLennan, P/O LG Thompson, P/O FW McConkey, Account Officer CT Fields, Sersan JO Gilmou r dan Cpl JP Spraling semuanya tewas. Anggota skuadron yang dikirim untuk menyelidiki lokasi kecelakaan menemukan banyak puing-puing dan sejumlah besar ikan mati mengambang di seluruh area. Dari bukti, penyelidik menyimpulkan bahwa empat muatan kedalaman pesawat meledak saat terjadi benturan.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3553994)

Vickers Stranraers Kanada sedang dibangun, Pabrik Vickers Kanada.

(Library and Archives Canada Photo, MIKAN No. 3651067)

Vickers Stranraer Kanada, RCAF (No. Seri 907), Skuadron No. 5 (GR), Komando Timur. Letnan Penerbangan Leonard Birchall menerbangkan Stranraer (Nomor Seri 907) dan krunya, bertanggung jawab atas penangkapan sebuah kapal dagang Italia, Capo Nola , in the Gulf of Saint Lawrence , hours after Canada declared war on Italy on 10 June 1940. Flight Officer Birchall had been tasked with locating any Italian vessels still in Canadian waters as war became imminent. On 10 June, he located the Capo Nola , which had recently departed from Quebec. Birchall had been informed of the declaration of war by radio and so made a low pass over the freighter, as if making an attack. This panicked the captain into running his vessel aground against a sandbank. Birchall then touched down nearby and waited until Royal Canadian Navy vessels reached the scene. NS Capo Nola's crew were the first Italian prisoners taken by the Allies during the war.

At 16:34 Hrs, 10 September 1939, No. 5 (GR) Squadron was officially at War, and three Stranraer flying boats (Serial Nos. 907, 908 and 909), were in the air on patrol.

(CFJIC, DND Photo via Don Smith)

Canadian Vickers Stranraer formation, RCAF (Serial No.), coded FY-A, (Serial No. 903), coded FY-D and (Serial No. 915), coded FY-B, No. 4 (Bomber Reconnaissance), Squadron, Tofino, British Columbia.

(British Columbia Aviation Museum Photo)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Serial No. 921), No. 13 Operational Training (OT) Squadron, Patricia Bay, British Columba, ca 1942. With No. 5 (Bomber Reconnaissance) Squadron, Eastern Air Command, in 1941. With No. 13 (OT) Squadron, RCAF Station Patricia Bay , BC, 1941 to 1942. To civil register as CF-BYD, registered to W.C. Stiple of Montreal on 13 February 1945. Exported to Aero Transport Corporation of Tampa Florida in June 1945, became NX45325.

(RCAF Photo via Joel Rushworth)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Serial No. 910), No. 4 (Bomber Reconaissance) Squadron, after a forced landing, Coal Harbour, British Columba, 1942. 910 was flown directly to No. 5 (BR) Squadron, RCAF Station Dartmouth, Nova Scotia, early in 1939. It was t aken on strength at Dartmouth , on 30 May 1939. it later served with No. 4 (Bomber Reconnaissance) Squadron at RCAF Stations Jericho Beach and Ucluelet , British Columbia , from 1939 to c.1942. It returned to No. 5 (BR) Squadron in 1942. To civil register postwar as CF-BYE, registered on 17 July 1945 to W.C. Stiple of Montreal . Exported to Aero Transport Corporation of Tampa , Florida in September 1945, became NR43590. Later became VP-JAH.

On 7 Feb 1943, a ferry trip in 910 was flightplanned out from Coal Harbour to Ucluelet to enable the aircraft to undergo a major inspection. The pilot, Flying Officer Buchanan and his five other crew members, were to do a coast crawl from Coal Harbour to Ucluelet Gouges. Stranraer 910 had to make a forced landing due to bad weather on 8 Feb 1943 and landed in Malksome Inlet at 09:10 hours. While taxxing in unfamiliar waters, the hull slightly scraped an uncharted rock causing Category C4 damage. The crew spent the night in the aircraft. This photo may have been taken after 910 returned to RCAF Station Ucluelet the following day.. (Chris Charland)

(RCAF Photo)

Canadian Vickers Stranraer Air Gunner L.A.C. Jacques Louis of St. Marie de Beauce, Quebec, manning his Browning Machine Gun in the nose turret position, on Canada's West Coast, 18 July 1942.

RCAF patrol areas on Canada's West coast during the Second World War.

Stranraers were flown out of several air stations set up on the west coast of Vancouver Island and further up the coast of British Columbia and the Queen Charlotte Islands (now known as the Haida Gwaii Islands). The Stranraers were flown on the west coast of Canada furthe r into the Second World War than the squadrons east coast which switched over to the Catalinas and Cansos because of the higher threat from the German Navy than was being experienced on the west coast from Japan. The map attached shows the more northern portion of their stations and patrol areas with the northern tip of Vancouver Island just visible at the bottom of the map. (Victor Penner)

(Michael Gaylard Photo)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Serial No. 92 0), Reg. No. CF-BXO, survives in the collection of the RAF Museum, Hendon, London in the UK . 920 was built in 1940, one of the 40 built by Canadian Vickers. It was initially flown by No. 5 (Bomber Reconnaissance) Squadron, Eastern Air Command, on anti-submarine patrols, as a training aircraft and carrying passengers. It was flown later by N o. 7 (Bomber Reconnaissance) Squadron, RCAF Station Prince Rupert, British Columbia, 1941. 920 was later flown by No. 9 (Bomber Reconnaissance) Squadron, RCAF Station Bella Bella , British Columbia from 1941 to 1944. 920 suffered Category B damage while with this unit, on 16 September 1943. To civil register as CF-BXO, to Labrador Mining and Exploration Company of Montreal on 24 May 1944. To Queen Charlotte Airlines on 28 May 1947, flying from Vancouver along the Pacific coast of British Columbia. 920 was c onverted to Super Stranraer March 1950, with American Wright GR-1820-G202A engines. Damaged at Sullivan Bay, British C on 23 February 1952, stored. To W.K. Slye on 15 December 958, then to Stranraer Aerial Enterprises of Vancouver oolumbia on 28 June 1962. Purchased by the RAF Museum in 1970, and transported from Abbotsford , BC to the UK inside an RAF Belfast. Now in RAF Museum , Hendon , UK , marked as RCAF 920, but still in Super Stranraer configuration.

(Clemens Vasters Photo)

Canadian Vickers Stranraer, RCAF (Serial No. 92 0), RAF Museum, Hendon, London in the UK .

(Doug Gent Photo)

Canadian Vickers Stranraer, Queen Charlotte Airlines, ca 1952-1955.

Parts of a second Stranraer, RCAF (Serial No. 915), Reg. NO. CF-BYJ, are owned by the Shearwater Aviation Museum, CFB Shearwater, near Halifax, Nova Scotia. This aircraft also operated with Queen Charlotte Airlines until it crashed on Christmas Eve 1949 at Belize Inlet, British Columbia. Most of the aircraft was recovered in the 1980s, with the exception of the forward fuselage and cockpit.

Queen Charlotte Airlines owned five Stranraers

CF-BXO, known as “Alaska Queen”, Supermarine Stranraer (Serial No. 920). Built by Canadian Vickers at its St. Hubert, Montreal, Quebec Plant, using British equipment, and fitted with 810 hp Bristol Pegasus X engines. Sold to PWA and now in the RAF museum, last known survivor of this plane.

CF-BYI, known as “Haida Queen”, Supermarine Stranraer (Serial No. 907).

CF-BYL, known as “Skeena Queen”, Supermarine Stranraer (Serial No. 909).

CF-BYJ, Supermarine Stranraer (Serial No. 915 1947.

CF-BYM, Supermarine Stranraer (Serial No. 949), last Stranraer in service with RCAF until 20 Jan 1946, sold to PWA. Crashed 1 Oct 1957, into trees and burned taking off from Sovereign Lake, BC killing 4 occupants, plane written off.


Supermarine Stranraer taking off - History

The interview referred to by Hal (above) was probably the one on the old Bob Fortune show on the CBC.. He interviewed several pilots who had flown the Strannies, and they had fascinating tales of their incredible flying accumen. One was that you could come in 50 ft above the water, cut the engines, and make a complete 180 deg. turn and land.
Another was about a Strannie flying from Dartmouth over the Atlantic having engine trouble and having to set down on a very rough sea. The first thing the crew did was get out and kick the fabric off the lower wing to make sure it did not get caught by a wave and turn turtle. Then they put out a distress call which resulted in a Catalina being sent to their rescue. After the Strannie crew had rescued the crew from the Catalina, which promptly sank, they managed to fire up the Strannie engines again, and then taxied all the way back to Dartmouth, where the lower wing had to be re-fabriced before it went back in service.

In 1955 I flew in one of these planes on my way to Beaver cove for a job as boomman. I believe shortly after my flight it crashed. It was called the Tahsis Queen. If you have any information about this crash or the date when it occurred I would realy appreciate it.


Supermarine Stranraer taking off - History

A further 40 Supermarine Stranraer biplanes were built, under licence, by the Canadian Vickers company for the Royal Canadian Air Force.

The Supermarine Stranraer Biplane Operational History
Between 1937 and 1941, the Royal Air Force used 17 of these biplanes to carry out coastal reconnaissance. With an insignificant performance and general dislike by both ground and flight crews, it gained many nicknames including: whistling birdcage, flying Meccano set, strainer and whistling shithouse.

The Royal Canadian Air Force biplanes were in service with them between 1938 and 1944, and used for anti submarine coastal patrols.

The Supermarine Stranraer Biplane Later Years
Several of these biplanes were sold to civilian airlines after World War II. Eight went to Aero Transport Ltd. of Tampa, Florida, and thirteen to Queen Charlotte Airlines of British Columbia, where they remained in use until 1957.

There is only one intact example in existence today. It was one of the Canadian Vickers built Stranraers that was used by the Royal Canadian Air Force before being operated by Canadian Pacific Airlines and finally Queen Charlotte Airlines. It is currently on display in the Royal Air Force Museum, London.

Various scale models, model kits and plans of this aircraft have been available in the market place.

Supermarine Stranraer Biplane Specifications:

Supermarine Stranraer Crew: 6 to 7
Supermarine Stranraer Length: 54ft 9in (16.7m)
Supermarine Stranraer Wingspan: 85ft 0in (25.9m)
Supermarine Stranraer Height: 21ft 9in (6.6m)
Supermarine Stranraer Wing area: 1,457ft (135.4m )
Supermarine Stranraer Empty weight: 11,250lb (5,100kg)
Supermarine Stranraer Loaded weight: 19,000lb (8,620kg)
Supermarine Stranraer Engine: Twin Bristol Pegasus X radial engines, 920 hp (685 kW) each
Supermarine Stranraer Maximum speed: 165mph (265 km/h)
Supermarine Stranraer Range: 1000 mi (1,610 km)
Supermarine Stranraer Service Ceiling: 18,500ft (5,640m)


Supermarine RFC

Swindon and its neighbouring villages were the hub of a hastily-assembled aircraft industry spread over a number of sites which appeared as if by magic during the Second World War, before disappearing - although not quite as quickly - to leave only a few signposts to a remarkable period in the town's history.

Preparing for war

Aircraft manufacture in the area was first mooted in 1936 when the Air Ministry, with one eye on Germany's re-armament, started to make plans for 'shadow' sites which would provide back-up to the country's leading aircraft factories should they be attacked - and even substitute for them, if they were put out of action.

By 1938, with war seemingly inevitable, South Marston was chosen as a shadow site because of its good communication links, but mostly because it was so close to the large skilled workforce of Swindon's huge GWR factory. With the first planes to be built at South Marston due to be made from wood, the skills of craftsmen from the carriage and wagon shops were to prove vital.

South Marston was to shadow the Phillips and Powis Aircraft Ltd factory at Woodley, near Reading, and by 1940 some of the production of a training plane called the Miles Master was transferred to the new South Marston site.

The South Marston factory was ready by the summer of 1940 - just as the RAF was about to fight and win the Battle of Britain.

First production starts

By the following spring, the first South Marston Master had rolled off the production line and a year later the factory was turning out nearly 80 a month. In all, over a thousand Masters would be produced at South Marston and many Spitfire and Hurricane pilots learned their trade in a Master.

Some Masters could almost match the speed of early Spitfires and Hurricanes and were the first high-powered monoplane trainers with similar handling characteristics to the new fighters.

Stirling bomber

In August 1940, the Short Brothers Ltd factory at Rochester was bombed and put out of action, and when the Belfast factory was also attacked, the Ministry of Aircraft Production (MAP) switched much of the Short Stirling manufacturing to the Swindon area.

Fuselages were built at Blunsdon and fitted out at Sevenhampton, while parts (including wings) were also manufactured in No. 24 Shop in Swindon Railway Works and at a garage in the town centre (later to become Skurray's).

These parts were all taken to South Marston (which also produced some of the wings) for assembly in a new purpose-built factory called FS2.

Take-off and landing facilities were also needed for the four-engined Stirling so two 1,000-yard concrete runways were constructed close to the FS2 site.

These were painted with woodchips dipped in camouflage paint while sections of hedges were also put together to be spread across the runway when not in use to complete the deception.

The first Stirling took off for delivery to the RAF at the beginning of 1942 and soon the factory was completing 16 a month but, between the autumn of 1942 and the spring of 1943, production of both the Master and the Stirling was wound down with the intention of producing Lancaster bombers instead - these plans were then shelved as the factory prepared to play host to the world's most celebrated military aircraft.

The Spitfire story

Demand for the new generation of Spitfires - the Mark 21 - became so great that South Marston turned all its production facilities over to these most famous of fighters and became the shadow factory of the famous Castle Bromwich site in the Midlands and the original Supermarine factory in Southampton (which was extensively damaged by bombing in 1940) where RJ Mitchell designed and tested the original plane.

Much of the workforce received hasty retraining in metalwork as a result and, at first, the factory only carried out modifications on older Spitfires before the first South Marston-built Mark 21 was delivered to the RAF just before Christmas 1943.

South Marston's role in the Spitfire story, however, was short-lived. The new Spitfire was a high altitude fighter and - especially with D-Day on the horizon in the summer of 1944 - the situation had moved on.

In the end only 121 Mark 21s were built at South Marston, although another 50 modified Spitfires bound for naval action (which the Royal Navy called Seafires) were also made there.

Production of later versions of the Spitfire continued after the war before South Marston's last Spitfire (actually a Seafire) was completed in January 1949.

Spitfires also continued to fly out of South Marston after repairs and modifications, with most of these ending up in foreign air forces.

By the 1950s the South Marston factory was part of the Vickers-Armstrongs (Aircraft) Ltd, Supermarine Division.

Still the spirit of the Spitfire was proving persistent as production turned to the Attacker, a jet version of the Spiteful, which in turn had evolved from the Spitfire.

The Attacker was the Royal Navy's first jet fighter designed for launching from aircraft carriers, in all, 182 attackers were built at South Marston between 1950 and 1953.

Next off the production line in Swindon was the Supermarine Swift, an RAF fighter that had evolved from the Attacker.

This aircraft was destined for the record books when a South Marston-built Swift F.4 (WK198) set the world speed record at 736mph (32mph short of being the first supersonic aircraft), over Libya, on September 25th, 1953 - a record it held for just eight days.

In all, 197 Swifts were manufactured - all of them at South Marston.

The factory also produced Scimitar jets for the Royal Navy, and it was to be a Scimitar that would be the final complete aircraft built on the site, in January 1961.

Throughout the 1970s and 1980s, South Marston produced components for a wide range of other Vickers products - and major projects such as Concorde.

In the mid-1980s, Honda bought part of the site, adapted the runways to become a test track and made way for its 1.5million sq ft car plant by demolishing the original factory.

For many years ‘Vickers’ supported a thriving Sports & Social Club with the clubhouse positioned in the Industrial Estate (Stirling Road) and sporting facilities (for rugby, football, cricket, tennis, archery, bowls and others) dotted around the estate but as Vickers reduced their activity so the link with the Sports & Social Club diminished and the club became independent in the early 1980’s.

As Vickers moved away a new site was purchased just up the road from the old Clubhouse and the Sports & Social Club moved to its current site in the late 1980s.

Sadly the Cricket and Tennis clubs folded in the years that followed but Bowls and Football still thrive as independent clubs on the site whilst the Clubhouse and much of the land is now home to Supermarine Sports Club which is made up of Supermarine Rugby Club and Supermarine Bowmen.

The Rugby Club

Founded in 1958 as a Vickers Armstrong factory side primarily through the efforts of one determined employee Norbert (Bob) Little. Bob was the driving force and sole reason the club got off the ground despite initial resistance from the Vickers Armstrong management.

All of the initial fixtures had to be played away, as they would not grant us anywhere to play, and certainly nowhere near the clubhouse, which housed all the other sports with pitches attached. Eventually having been badgered by Bob every week, they finally allowed pitches to be established on the airfield, about ½ mile along the Highworth Road. Even then things were not straight forward as management were concerned the posts would attract birds, so they had to be taken down after every game.

In 1966 Vickers dropped the Armstrong and became Vickers (Swindon) Ltd. It was decided the rugby club would omit the Swindon part as it could have aligned us to another club in the town.

1980 started a total shift in the fate of the club, Vickers Properties sold the airfield to Honda UK, and started negotiations to sell the factory site.

As Vickers were no longer going to have a presence in the town, instructions were that we would need to have a name change and Supermarine was born after the Vickers Supermarine Spitfire which was produced during WW2 at the Highworth Road Factory.

1982 saw the start of the mini and junior section. From humble beginnings of around a dozen kids and a few enterprising dads, it now boasts 300 plus kids, from six years old and upwards, and an army of qualified coaches. Two of the original minis Stuart Cock and Rob Thorley are still involved as coaches in the section with children of their own now playing.

1985 Honda started production on the site and we became nomadic as far as pitches were concerned. For 2 years we played on a patch of land outside the Honda perimeter fence, affectionately known as “the rockery”. One other drawback was if the ball went over the fence we had to wait for the security patrol to come along and retrieve it.

1988 and a new home, where we are today. As with the rest of our chequered past it was not straight forward. During construction of the clubhouse many of the the drainage channels on the pitch area were broken by heavy machinery and the top soil was replaced with clay, which meant the pitches flooded at the slightest hint of rain. With heavy rain there was a serious risk of drowning. It was a far cry from the manicured surfaces we enjoy today.

In 1990 a group of hockey players put an article in the local paper looking to try rugby. We thought it a great idea and invited them to come and join us and the Ladies section was born. The main protagonists were 3 sisters, the Jellymans. One got more than she bargained for when she married the club captain, a certain Mr Steve Bartlett. Ladies rugby has come a long way since its formative years, producing two international capped players and now flying the club flag in the Championship (one league down from Premiership level).

The Rugby Club continues to flourish both on and off the pitch and we are well known as a family friendly club who play with passion and sportsmanship at every level.

The Archery Club

Vickers Supermarine Bowmen had their beginnings at Hursley Park (near Winchester) where Vickers Supermarine had their main design centre. When the design centre was moved to South Marston in 1958 some of the original members of the archery club at Hursley Park decided to re-form the club at South Marston. Initial shooting took place at lunchtimes with the first evening session taking place on 31 st July 1958. The club quickly became established and hosted the West of England field championship (at Stanton Fitzwarren) in 1960. The Marston Arrow tournament began the following year with a trophy manufactured in the apprentice training school.

By 1963 members were participating in open tournaments including the Dorset & Wiltshire County Championship and one Mr Pete Heads (champion of Middlesex in 1961) joined the club and subsequently became Dorset & Wiltshire County Champion in 1965 – Pete remains an active member today.

The Bowmen were granted permission to build their own pavilion on the sports field and over a period of two years a small band of volunteers worked to put this together with work being completed in 1969. At this time shooting alternated between the cricket field and football pitch depending on what games were being played. A recruitment drive was also initiated around this time with beginners equipment purchased and training provided by the established members during the summer months.

By 1971 membership and playing standards had improved markedly with three members selected for the Dorset & Wiltshire County Team. Indoor facilitites were found at Park North Junior School and increased storage facilities added to the back of the pavilion.

In 1973 the club entered the British Archer Indoor League with some notable successes being achieved, including by Nigel Baker at just 10 years of age and in 1974 the club won its first team trophy (at the Bradley Vale Open tournament) with members also taking part in the National Indoor Tournament at Cosford.

By 1975 medals were being won at various tournaments and Sue Wright became the clubs first Master Bowman whilst Sue and her husband Dave both shot for Dorset & Wiltshire. Sue also won the Indoor Dorset & Wilts Ladies County Championship (breaking the national record on the way) whilst Dave came second in the mens and Nigel Baker second in the juniors.

In 1977 Nigel went on to win the Bath gents trophy at the age of just 16 and subsequently because Junior Champion DWAA in 1978 and equalled the national record in winning both the County and Open awards at the County Indoor Championship in 1979.

In 1982 the bowmen started holding indoor shooting sessions in the function hall and this continues during the winter months to this day.

1985 saw the plans for the current Sports Club site being presented and also saw the amalgamation of Supermarine Bowmen with Wyvern Bowmen bringing stalwart Joan Griffiths to the club. The Marston Arrow was held at the new site for the first time in 1987 and the Archery Club were designated an exclusive area for their outdoor range but it was 1988 before the Archery Club pavilion was re-erected at the new site. The distance from the Clubhouse meant there was no electrical supply to the pavilion – something that was finally resolved when supply was established to a new pavilion during 2017.


Supermarine Stranraer taking off - History

Supermarine 304 Stranraer


The Stranraer was designed by J.R. Mitchell as a tender to Air Ministry R.24/31 Specification for a coastal reconnaissance flying boat for the RAF. It was turned down but Supermarine proceeded with the type as a private venture first known as the Southampton V. After all a contract was placed in 1933 for a prototype powered by two 820 hp Bristol Pegasus IIIM and the type became known as the Stranraer.

The Stranraers hull and structure were of metal with the wings and empennage covered with fabric in some places stainless steel was used. The six-crew consisted of a pilot, a navigator, a radio operator and gunners who had sleeping quarters and cooking facilities at their disposal. It had guns in nose, dorsal and tail positions, under the lower wing an 1,000 lb (454 kg) load of bombs or fuel could be carried.

The first flight was made on July 27, 1934 by Mutt Summers, following the initial flight-test programme the Stranraer (K3973) was delivered to the RAF on October 24. On August 29, 1935 an initial order was placed for 17 aircraft (K7287 to K7303) to the production specification 17/35. The production version was fitted with the 920 hp Pegasus X and the first flew in December 1936, entering service operations on April 16, 1937 the last Stranraer was delivered April 3, 1939. An additional order for six aircraft (K9676 to K9681) was placed in May 1936, but subsequently cancelled the type served until October 30, 1942.

Canada selected the Stranraer for service with the RCAF and Canadian Vickers received an order for three aircraft in November 1936. The first Canadian built Stranraer (RCAF 907) flew for the first time on October 21, 1938 piloted by Herbert Hollick-Kenyon. The order was increased to 40 but material shortage due to the war slowed production and it was not until December 1941 before the last aircraft was delivered.

The Stranraer served well but lacked the later required longer range, so they were assigned to secondary roles from 1943, being supplanted by the Catalina and Canso the final aircraft was withdrawn from the RCAF on January 20, 1946. The Canadian Stranraers were identical to the British version, only landing lights were fitted to the lower port wing. The first 17 aircraft had the Pegasus X engines, the latter 23 were fitted with the 1,010 hp Pegasus XXII engines.

Twenty Stranraers were sold to Siple Aviation Ltd. and of these thirteen came on the Canadian civil register. Two Stranraers CF-BXO and BYX (ex-RCAF 920 and 915) were fitted with 1,000 hp Wright GR-1820-G202GA Cyclone engines increasing performance and maximum T/O-weight. These were know as Super Stranraers, one of them (CF-BXO) is restored in RCAF colours and can be seen in the RAF Museum in London, UK.


304 Stranraer :
Super Stranraer :


production version
re-engined civil aircraft


Jenis:
Engines:
Menjangkau:
Panjang:
Tinggi:
Area sayap:
Berat kosong:
Max T/O weight:
Kecepatan maksimum:
Climb:
Langit-langit:
Jangkauan:


Tonton videonya: Supermarine Stranraer 1:72 building review